Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaWernisaż wystawy „Nie takie mroczne te wieki”
Miasto i Gmina Krotoszyn - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Wernisaż wystawy „Nie takie mroczne te wieki”

16 dni temu

W czwartek 6 lutego o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie miał miejsce wernisaż pierwszej w tym roku wystawy czasowej pod tytułem „Nie takie mroczne te wieki”. Organizatorami ekspozycji są: Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka oraz Poczet Wierzbięty z Krotoszyna.

Bieżący rok czas wielu jubileuszy i rocznic. W 2025 mija 620 lat od pierwszej historycznej wzmianki na temat Krotoszyna i 610 lat od jego lokacji miejskiej. Ponadto w bieżącym roku Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej obchodzi swoje ćwierćwiecze, a jego krotoszyńska drużyna – Poczet Wierzbięty herbu Łodzia – podsumowuje dwadzieścia lat działalności. Wszystkie te daty i rocznice stały się okazją, by podsumować (już po raz trzeci) działalność miejscowych pasjonatów historii i po dekadzie przygotować kolejną wystawę oraz przenieść się do epoki średniowiecza.

Na ekspozycji prezentowane są należące do członków Pocztu Wierzbięty rekonstrukcje strojów, wyposażenia i uzbrojenia, jakie mogły być używane przez zbrojnych wchodzących w skład kopii rycerskiej, oddziału straży miejskiej oraz przez zwykłych mieszkańców wielkopolskiego miasteczka z lat 1380–1420. Można zatem na wystawie znaleźć manekiny w zbrojach i strojach z epoki, zainscenizowane średniowieczne wnętrza, a w gablotach rekonstrukcje niezwykle ciekawych bibelotów. Ściany sal ekspozycyjnych zdobią plansze edukacyjne, informujące o poszczególnych elementach wyposażenia, średniowiecznych dziejach regionu oraz historii Pocztu Wierzbięty. Części eksponatów można dotknąć, przymierzyć lub zważyć w ręku.

Podczas wernisażu z recitalem gry na vielle wystąpiła Adrianna Ciemińska – rekonstruktorka grająca na co dzień w  Filharmonii Kaliskiej i pracująca w tamtejszej Szkole Muzycznej. Po wspaniałym występie Piotr Mikołajczyk – dyrektor Muzeum i dowódca Pocztu Wierzbięty wygłosił krótką prelekcję na temat historii Pocztu.

 

Wystawę można zwiedzać od 7 lutego do 14 marca bieżącego roku. Podczas jej trwania prowadzone są specjalnie przygotowane zajęcia muzealne dla szkół i przedszkoli na temat kultury materialnej przełomu XIV i XV stulecia. Serdecznie zapraszamy do korzystania!

Poczet Wierzbięty z Krotoszyna jest jedną z drużyn Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej.  Głównym celem grupy jest rekonstrukcja kultury materialnej przełomu XIV i XV stulecia, a jej członkowie starają się jak najwierniej odtworzyć strój, wyposażenie i uzbrojenie kopii rycerskiej, oddziału straży miejskiej oraz zwykłych mieszkańców wielkopolskiego miasteczka z lat 1380–1420. Przy okazji grupa stara się również odwzorowywać obyczajowość tego okresu, szczególnie w odniesieniu do pogranicza wielkopolsko – śląskiego. Od roku 2016 członkowie drużyny zajmują się również rekonstrukcją sylwetek żołnierzy 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej z końca lat trzydziestych XX w.

Relacja z wernisażu ukazała się też na lokalnym portalu.


Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43291-wernisaz_wystawy_nie_takie_mroczne_te.html

Co o tym myślisz?

2 odpowiedzi

Galeria

  • rss.png
  • rss.png
  • rss.png
  • rss.png
  • rss.png
  • rss.png