Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu
Z okazji XXX Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie odbyło się spotkanie z Anną Szafrańską, autorką ponad 40 książek dla młodzieży i dorosłych.
Debiutowała w wieku trzynastu lat, a pięć lat później opublikowała w Internecie swoje pierwsze fan fiction pod pseudonimem Anna Scott. W tym samym czasie zaczęła także pisać „Teatr życia” znany jako „Widmo grzechu” i „Grzech pierworodny”. Jako Majka Milejko napisała trylogię dla młodzieży „ Klub fanek w.m.”.
Podczas spotkania autorka opowiedziała o swoich pisarskich początkach, współpracy z pisarką Agnieszką Lingas-Łoniewską, spotkaniach z czytelnikami, o tym jak wygląda praca nad powieścią i proces wydawniczy. Odbiorcami jej książek są czytelnicy w różnym wieku, nie ma tam podziału na starszych i młodszych, są to zarówno nastolatki jak i seniorki. W swoich utworach porusza różne tematy, także te trudne. Skupia się przede wszystkim na emocjach, jakich doświadczają bohaterowie ( najczęściej kobiety). Natomiast tematem serii „Syndykat” jest poznańska mafia.
Na zakończenie spotkania odbyło się losowanie nagród wśród uczestników, w tym książek podarowanych przez Annę Szafrańską.
Można było zakupić książki autorki z autografem i porozmawiać o przeczytanych powieściach.
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44086-o_mafii_kobietach_i_emocjach.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44080-dyskusyjny_klub_filmowy_jak_zostalam.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44069-trio_mandili_koncert_w_krotoszynie_juz.html
Już w środę 23 maja o godz. 10:00 w Krotoszyńskim Kinie 3D Przedwiośnie odbędą się eliminacje powiatowe XXVIII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków - Czerwonak 2025. To niesamowita okazja, by zobaczyć najmłodszych artystów, którzy z pełnym zaangażowaniem i radością będą prezentować swoje muzyczne talenty. Z ponad 20 zgłoszonych małych wykonawców, jury wybierze piątkę reprezentującą nasz powiat w kolejnym etapie rejonowym w Kaliszu.
Zapraszamy wszystkich chętnych do oglądania i kibicowania cudownym przedszkolakom. Niech usłyszą Wasze brawa!
Małe talenty, wielka energia i mnóstwo emocji gwarantowane... a wstęp? darmowy! Startujemy o godz. 10:00
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44068-eliminacje_festiwalu_czerwonak_2025_juz.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44049-wesolych_swiat_zyczy_zespol_kok.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44044-dyskusyjny_klub_filmowy_i_m_still_here.html
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy,
aby Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie z sobą odrodzenie duchowe,
napełniło nas wszystkich spokojem i wiarą oraz dało siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoliło z ufnością patrzeć w przyszłość.
Dyrektor i pracownicy Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44040-wesolego_alleluja.html
We wtorek 15 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie odbyło się już dwunaste spotkanie w ramach cyklu „Muzealne spotkania z historią”. Tym razem temat wydarzenia nawiązywał do przypadającej w tym roku, milenijnej rocznicy koronacji królewskich Bolesława I Chrobrego i jego syna – Mieszka II Lamberta.
Termin spotkania nie był przypadkowy i nawiązywał do domniemanej daty koronacji pierwszego króla polski – Bolesława Chrobrego, do której miało dojść w Gnieźnie – w Wielkanoc 18 kwietnia 1025 roku. Pierwszy polski koronowany monarcha zmarł niespełna dwa miesiące później (17 czerwca), w związku z czym jego syn – Mieszko II koronował się jeszcze w tym samym roku, w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia – 25 grudnia 1025.
Sylwetki obu pierwszych polskich królów oraz tło wydarzeń sprzed tysiąclecia przedstawił licznie zebranym gościom Piotr Mikołajczyk – historyk, regionalista, nauczyciel, rekonstruktor i dyrektor krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna, ilustrująca poruszane przez historyka kwestie. Po zakończeniu prelekcji dyrektor odpowiadał na zadawane przez publiczność pytania, a następnie, już w kuluarach, przez dłuższy czas prowadzona była dyskusja na różne aspekty dziejów państwa pierwszych Piastów.
W ramach cyklu „Muzealne Spotkania z Historią” organizowane są różnego rodzaju wystąpienia na tematy związane z ogólnie pojętą historią – również regionalną.
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44019-blaski_i_cienie_korony_opowiesc_o.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44017-zyczenia_wielkanocne.html
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Nasza biblioteka co roku włącza się w Akcję promując wydarzenie i wręczając mieszkańcom przygotowane przez młodzież żonkile.
Ponieważ w tym roku data wybuchu powstania wypada w okresie przedświątecznym, akcję zorganizowaliśmy, podobnie jak inne biblioteki, kilka dni wcześniej.
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-44001-akcja_zonkile_hold_uczestnikom.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43965-repertuar_kina_3d_przedwiosnie_11_17.html
André Rieu skończył niedawno 75 lat i z tej okazji zaprasza Cię do świętowania jego urodzin na pięknym statku, którym – razem ze swoją ukochaną Orkiestrą Johanna Straussa – pływał w październiku ubiegłego roku po rzece Mozie w swym...
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43954-andr_rieu_niech_ten_sen_ciagle_trwa.html
Ares „Jah Ares” Chadzinikolau – poeta, pianista, kompozytor, tłumacz, viceprezes ZG Związku Literatów Polskich w Warszawie, zasłużony dla kultury polskiej, lider i wokalista Ares & The Tribe, Ares Chadzinikolau Trio i Jah Ares Quartet...
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43937-ares_chadzinikolau_trio_koncert.html
7 kwietnia 2025r., w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych klas II i III, pt.: „Detektyw Pozytywka”.
W konkursie uczestniczyło 43 uczniów z Miasta i Gminy Krotoszyn. Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Lucyna Gabryelczyk – nauczyciel, bibliotekarz z I Liceum Ogólnokształacącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Ewa Kmieć - nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Ponadpodstawowej nr 3 w Krotoszynie, Marta Krzykała – nauczyciel, bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 1, Natalia Zakońska - nauczyciel, bibliotekarz -PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu Filia w Krotoszynie.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
I miejsce - Filip Gąsiorek – uczeń kl. III Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie
II miejsce – Zuzanna Molenda – uczennica klasy II Szkoły Podstawowej w Roszkach
III miejsce – Helena Janiak – uczennica klasy III Niepubliczna Szkoła Podstawowej
Wyróżnienia:
Ksawery Rosa – uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 5
Aleksander Gręda – uczeń klasy II Szkoły Podstawowej nr 8
Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy dyplomy.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy uczestnikom za udział!
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43906-konkurs_czytelniczy_pt_detektyw.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43894-repertuar_kina_3d_przedwiosnie_4_10.html
Galeria Refektarz KOK wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zapraszają na wystawę z cyklu "W pół drogi". To już siódma wystawa...
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43880-wystawa_prac_kasi_witek_i_karoliny.html
Realizując projekt „Z biblioteką wszędzie BLISKO” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 mieliśmy okazje wziąć udział w szkoleniu pod nazwą „Trzecie miejsce – czyli o roli biblioteki w życiu społeczności lokalnej”, które poprowadził Marcin Skrabka. Pracownicy biblioteki: centrali i filii oraz bibliotek z powiatu krotoszyńskiego i przedstawiciele partnerstw projektu dowiedzieli się jak pracować z użytkownikiem, jaką ofertę do niego skierować, aby utrzymać nie tylko tych odbiorców, których już mamy, ale też pozyskać nowych, którzy nie korzystają z działań i księgozbioru książnicy.
Pojęcie "trzeciego miejsca" odnosi się do przestrzeni społecznej, która nie jest ani domem, ani miejscem pracy, lecz stanowi otwarte i dostępne dla wszystkich miejsce spotkań, wymiany myśli i kultury. Podczas tego szkolenia uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego biblioteki są kluczowym elementem trzeciego miejsca i jak pełnią istotną funkcję w kształtowaniu społeczności lokalnych. Spotkanie było interaktywne, z możliwością dzielenia się doświadczeniami i pomysłami. Dla bibliotekarzy, edukatorów, liderów społeczności lokalnych i wszystkich zainteresowanych budowaniem silnych społeczności, to szkolenie zapewniło inspirujące i praktyczne perspektywy na rozwijanie trzeciego miejsca w postaci biblioteki.+
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43842-trzecie_miejsce_czyli_o_roli_biblioteki.html
Kilka słów o autorce wystawy.
Ukończyła Politechnikę Poznańską na Wydziale Budownictwa Lądowego, zdobywając tytuł inżyniera budownictwa. Ukończyła również studia podyplomowe z fizyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza oraz studia podyplomowe z matematyki na tej samej uczelni. Pracowała jako nauczycielka fizyki, matematyki i techniki, a także prowadziła zajęcia z przedmiotu „szachy” w szkole podstawowej dla klas 1–3.
Malarstwem zaczęła się zajmować około czterdziestego roku życia i rozwija tę pasję już niemal od 25 lat. Około 15 lat temu zainteresowała się ceramiką, która stała się jej wielką pasją. Najbardziej fascynujące w tej dziedzinie sztuki jest dla niej to, że efekt końcowy pracy jest zawsze niespodzianką. Nakładając szkliwa na wyroby, nie widzi się koloru, który powstaje w wyniku topnienia związków chemicznych zawartych w szkliwach pod wpływem wysokiej temperatury. Autorka wypala swoje ceramiczne dzieła w temperaturze około 1060℃, używając do tego szkliw niskotopliwych.
Ostatnio szczególnie zainteresowała ją technika sgraffito, polegająca na nanoszeniu angoby (kolorowej szlachetnej glinki) na wysuszone, surowe wyroby z gliny, a następnie wydrapywaniu na nich różnych wzorów. Po wysuszeniu takie prace są wypalane po raz pierwszy w temperaturze 900℃. Następnie nakłada się na nie transparentne szkliwo i wypala w temperaturze 1100℃.
Wystawę można oglądać do 22 kwietnia br.
Zapraszamy!
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43706-malarstwo_i_ceramika_miry_zydorczak.html
W roku 2025 przypada 160. rocznica utworzenia w Krotoszynie gazowni. Z tej okazji od 24 marca do 11 kwietnia na piętrze muzeum można bezpłatnie zwiedzać niewielką wystawę związaną z krotoszyńskim gazownictwem.
Ekspozycję stanowi część pamiątek po krotoszyńskiej gazowni, które przekazał nam jakiś czas temu poznański oddział Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Zabytki były wcześniej częścią Izby Tradycji Gazowni Miejskiej w Krotoszynie, która mieściła się w budynku przy ul. Osadniczej.
Wśród prezentowanych artefaktów można znaleźć: zabytkowe gazomierze, gazownicze i górnicze urządzenia kontrolne, zasilane gazem urządzenia domowe (piekarnik, podgrzewacze wody), a nawet krotoszyńską gazową latarnię uliczną.
Krotoszyńska gazownia powstała przy dzisiejszej ul. Piastowskiej w roku 1865, co umożliwiło wprowadzenie jeszcze w tym samym roku gazowego oświetlenia ulic w mieście. W połowie lat sześćdziesiątych XX wieku zakład przeniesiono w okolice obecnych ulic Kobylińskiej i Osadniczej.
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43808-jubileuszowa_wystawa_gazownicza.html
29 marca oraz 26 kwietnia 2025 r. odbędzie się IV Ostrowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. Jest to cykliczna impreza, podczas której koncerty odbywają się w różnych kościołach w Ostrowie Wielkopolskim. Krotoszyński Ośrodek Kultury od pierwszej edycji jest partnerem festiwalu.
W tym roku odbędą się dwa koncerty:
Pierwszy - 29 marca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ok. godz. 19:15. Na skrzypcach zagra Mateusz Kasprzak-Łabudziński, a na organach Ewa Polska.
Drugi - 26 kwietnia w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, ok. godz. 19:15, gdzie Michał Kocot zagra na organach.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Art Music Artist. Stowarzyszenia działa od 2020 roku i do tej pory zorganizowało już m.in. cztery Ogólnopolskie Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej, trzy edycje Przeworskich Koncertów Kameralnych, Krotoszyńskie Koncerty Kameralne, koncerty w ambasadach polskich w Pradze i Oslo oraz Koncerty Muzyki Filmowej w Budapeszcie, Pradze, Raciborzu, Świebodzinie, Krzeszowicach i Warszawie.
Po więcej informacji zapraszamy na Facebooka Stowarzyszenia
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny - serdecznie zapraszamy!
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43802-iv_ostrowski_festiwal_muzyki_kameralnej.html
Wkrótce w ramach programu BLISKO, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 odbędą się warsztaty kulinarne kuchni regionalnej pod nazwą „Regionalnie na talerzu”. W związku z tym odbyło się w bibliotece spotkanie partnerów projektu „ Z biblioteką wszędzie BLISKO” tj. przedstawicieli Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaliszewie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie oraz biblioteki. Omówiliśmy sposób przeprowadzenia warsztatów, ustaliliśmy terminy i rozdzieliliśmy zadania pomiędzy partnerów.
Warsztaty odbędą się w maju i czerwcu, dokładne daty podamy bliżej terminu.
Już dzisiaj zapraszamy do obserwowania naszej strony www i Facebooka!
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43764-regionalnie_na_talerzu_warsztaty.html
Spektakl przenosi widzów do świata Szczurów, ukazując życie w zamku, gdzie obok rodziny królewskiej mieszkają także słudzy i poddani. Każda postać pełni specyficzną rolę, podkreślając złożoność zależności i lojalności w królestwie.
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43714-krolowa_szczurow_spektakl_muzyczny.html
Serdecznie zapraszamy na warsztaty wyplatania koszy wiklinowych! Wystarczy wiklina i minimalna liczba narzędzi, by wypleść unikatowe i trwałe przedmioty artystyczno-użytkowe.
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43712-warsztaty_wyplatania_koszy_wiklinowych.html
Kilka słów o autorce wystawy.
Ukończyła Politechnikę Poznańską na Wydziale Budownictwa Lądowego, zdobywając tytuł inżyniera budownictwa. Ukończyła również studia podyplomowe z fizyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza oraz studia podyplomowe z matematyki na tej samej uczelni. Pracowała jako nauczycielka fizyki, matematyki i techniki, a także prowadziła zajęcia z przedmiotu „szachy” w szkole podstawowej dla klas 1–3.
Malarstwem zaczęła się zajmować około czterdziestego roku życia i rozwija tę pasję już niemal od 25 lat. Około 15 lat temu zainteresowała się ceramiką, która stała się jej wielką pasją. Najbardziej fascynujące w tej dziedzinie sztuki jest dla niej to, że efekt końcowy pracy jest zawsze niespodzianką. Nakładając szkliwa na wyroby, nie widzi się koloru, który powstaje w wyniku topnienia związków chemicznych zawartych w szkliwach pod wpływem wysokiej temperatury. Anna wypala swoje ceramiczne dzieła w temperaturze około 1060℃, używając do tego szkliw niskotopliwych.
Ostatnio szczególnie zainteresowała ją technika sgraffito, polegająca na nanoszeniu angoby (kolorowej szlachetnej glinki) na wysuszone, surowe wyroby z gliny, a następnie wydrapywaniu na nich różnych wzorów. Po wysuszeniu takie prace są wypalane po raz pierwszy w temperaturze 900℃. Następnie nakłada się na nie transparentne szkliwo i wypala w temperaturze 1100℃.
Wystawę można oglądać do 22 kwietnia br.
Zapraszamy!
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43706-malarstwo_i_ceramika_miry_zydorczk.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43676-repertuar_kina_3d_przedwiosnie_14_20.html
Filmy krótkometrażowe nominowane do Oscara znowu w kinach! Zapraszamy na przegląd w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Kinie Przedwiośnie. Każda historia opowiedziana inną animowaną kreską to podróż przez rozmaite doświadczenia ludzkiej...
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43659-dyskusyjny_klub_filmowy_krotkometrazowe.html
Melania Stępniak - ta niezwykła autorka prac, to dziewięcioletnia artystka, uczestniczka pracowni artystycznej Malort gdzie zapoznaje się z tajnikami malarstwa. Do pracowni artystycznej Malort uczęszcza od września 2024 roku. Na co dzień, Melania uczęszcza do trzeciej klasy Szkoły Podstawowej w Benicach im. Jana Pawla II. Od dziecka ma zainteresowania artystyczne, lubi rysować, wycinać i wyklejać. Lubi również sport.
Wiadomość pochodzi ze strony https://krotoszyn.pl/aktualnosc-43658-zabawa_malarska_melani_stepniak_wedlug.html